Ophthalmology

Kundreferens

Oftalmologi – ett ögonöppnande pilotprojekt i Örebro

Digitalisering inom ögonsjukvården har länge försvårats av ett fragmenterat ekosystem av fristående instrument och lokala systemlösningar. Bilder från OCT, ögonbottenkameror, synfältsinstrument och andra apparater på ögonkliniken lagras ofta i separata system, vilket gör det svårt att få en sammanhållen bild av patientens historik. Region Örebro län står nu bakom det första skandinaviska projektet för fullskaligt införande av Sectra PACS för ögondiagnostik. Genom ett nära samarbete mellan ögonklinikerna, den medicintekniska avdelningen inom Region Örebro län och Sectra har regionen infört en lösning som både effektiviserar arbetet och lägger grunden för ökad patientsäkerhet och förbättrad tillgänglighet till tidigare undersökningar.

Det här är första gången vi verkligen får en komplett bild av patientens ögonstatus, oavsett var undersökningen är gjord. Det gör en enorm skillnad i vår kliniska vardag.

Niklas Karlsson, överläkare på ögonkliniken i Region Örebro

Ett behov av samlad information och enhetliga arbetssätt

Bakgrunden till projektet är en välkänd problematik inom ögonsjukvården: att många olika instrument genererar bildmaterial i separata system. Detta skapar variationer i arbetssätt, manuella steg och svårigheter att följa patientens tillstånd över tid. Regionens ambition var därför att samla alla ögonundersökningar i en gemensam plattform, där bildvisning, lagring och diagnostiskt stöd integrerades på samma sätt som regionen sedan länge arbetar inom radiologin.

Sectra Ophthalmology Imaging adresserar just denna utmaning genom att samla alla bilder från ögonkliniken i en och samma lösning. Genom att visa alla relevanta bilder i en gemensam vy under ett enda inlogg ger lösningen en snabb och fullständig överblick av patientens ögonstatus. Funktionen bygger på Sectra Enterprise Platform, som är utformad för effektiv, säker och interoperabel åtkomst till bilddata och dokument. Plattformen gör det också möjligt att på ett naturligt sätt samarbeta mellan olika bilddiscipliner, vilket i sin tur stödjer den växande efterfrågan på integrerad diagnostik.

Ett stabilt tekniskt införande och tydliga förbättringar i vardagen

Den gemensamma bildplattformen gör det möjligt för personalen att arbeta likadant på alla tre ögonkliniker inom regionen. ”För patienten spelar det inte längre någon roll var de undersöks. Vi ser all historik direkt i Sectra PACS, och det gör det lättare att fatta rätt beslut”, säger Niklas Karlsson.

Johnny Eriksson Medicinsk Teknik , August Thyr Medicinsk Teknik, Mats Berglund, Medicinsk Teknik, Susanna Ask Enhetschef ögon mott, Petra Hedlund verksamhetschef Ögon , Kristina Sjökvist Jansson ögonsjuksköterska , Niklas Karlsson Ögonläkare, Ingegerd Stenlund ögonsjuksköterska.

Rent tekniskt har lösningen varit okomplicerad eftersom den bygger på Sectras beprövade teknikplattform som redan är designad för att hantera betydligt tyngre bildmaterial än det som är vanligt inom ögonsjukvården. Regionen noterar också att nätverkskraven är låga och att lösningen fungerar stabilt även vid distansarbete. ”Det är samma system vi använder för CT och MR. Allt fungerar stabilt, även när man arbetar hemifrån”, säger Johnny Eriksson. Införandet har genomförts regionövergripande, och alla tre sjukhus arbetar idag med samma flöde. Det skapar förutsättningar för likvärdig vård, enklare interna samarbeten och en mer sammanhållen användarupplevelse. Att all information finns samlad i en enda lösning gör att ögonläkare snabbt kan växla mellan olika bildtyper och enkelt få en komplett överblick över patientens tillstånd, samtidigt som andra specialiteter får bättre förutsättningar att ta del av ögonbilder när det är relevant.

För ett så smidigt arbetsflöde som möjligt så används patienternas bokningar i journalsystemet som grund, och ett bokat besök på en klinik innebär att patienten blir tillgänglig i arbetslistan på samtliga apparater på den kliniken. Detta innebär minskad manuell inmatning av namn och personnummer, vilket spar lite tid och minskar risken för fel men framförallt gör informationen mer enhetlig, vilket gör den lättare att hitta.

”Systemet skapar automatiskt rätt undersökningar för varje patient och visar bara de som passar aktuell utrustning. Det eliminerar många av de manuella moment som tidigare tog tid och kunde bli fel”, förklarar Johnny Eriksson från regionens medicintekniska verksamhet.

Framåtblick och en nordisk innovation

Pontus Svärd, Global Product Manager Ophthalmology

Pontus Svärd, produktchef på Sectra, beskriver projektet som starten på en större utvecklingsresa inom ögonområdet. ”Det här samarbetet har gett oss många insikter om hur flödet hos en ögonklinik bäst struktureras och standardiseras. Region Örebro har visat vägen för hur man kan modernisera och konsolidera ett annars fragmenterat område, och vi ser stora möjligheter att bygga vidare med fler flöden och fler specialiserade användningsfall.”

Region Örebro fortsätter nu att utvärdera nya möjligheter inom ögonsjukvården, bland annat särskilda flöden för screeningprogram samt utökad åtkomst mellan olika kliniska specialiteter. Erfarenheterna från pilotprojektet visar tydligt att en gemensam bildplattform skapar både kvalitet och effektivitet, och att ett enhetligt ögonflöde kan bli lika naturligt som det redan är inom radiologin.